Screen Reader Access   
 
Search for   :     
 
Games And Sports
 
 

The students of this Vidyalaya have shown excellent talent in Athletics and other games from time to time bringing laurel to the Vidyalaya. In order to bring out talent of sportsmanship in students, Inter House Games & Sports are organized as per schedule of the Vidyalaya calendar & availability of  infrastructure.

 
Games Facilities availed by Vidyalaya

Indoor Games

Outdoor Games

NIL

Basket Ball

 

Volley Ball

 

Kabbadi

 

Cricket

 

Football

 

Achievements in Regional & National Level Sports Meet and SGFI

 

S.No

Name of  Student

Class

Year

Achievement

1

Pooja Rautela

XI B

2007

Represented in Volley Ball in National Level held at Bhopal Region.

2

Sarita Kanwal

XI

2008

Represented in Basket Ball in National Level held at Hyderabad Region

3

Anamika Joshi

XI

2008

Represented in Volley Ball in National Level held at Hyderabad Region & finally selected for SGFI held at Jhansi.

4

Saurabh Rawat

 

XI

 

2008

Represented in Cricket(U-19) in National Level held at Hyderabad Region

5

Surender Kauranga

X

6

Sanjay Bisht

X

2009

Represented in Cricket (U-16) in National Level held at Chandigarh Region

7

Tushar Singh Rawat

X

8

Vimal Kumar

VIII

9

Sachin Singh Dobal

VII

10

Urvashi Quarbi

XII

2009

Represented in Throw Ball in National Level held at Delhi Region

11

Hemchand Pandey

XI C

2010

Represented in Cricket (U-19) Boys in National Level.

12

Kapil Singh Bora

X

2010

Represented in Cricket (U-16) Boys in National Level.

13

Vishaka Chandola

IX

2010

Represented in Throw Ball in National Level.

14

Gayatri Takuli

IX

15

Suman Kirola

X

16

Tushar Singh Rawat

XI

2011

Selection in Cricket(U-19) for National Level

17

Amit Singh Dasila

IX

2011

Selection in Cricket(U-16) for National Level

18 Hemlata Mishra IX  A 2012 Represented in Athletics- Hurdle 100 m(U-17) in National Level held at Mumbai Region.
19 Nikita Shah XI A 2012 Represented in Basketball(U-19) in National Level held at Mumbai Region.
20 Priyanka Kanyal X A
21 Kiran Danu XI A
22 Nidhi Yadav VIII B 2012 Represented in Basketball(U-14) in National Level held at Mumbai Region & finally Nidhi Yadav and Preeti Bankoti have been selected for SGFI.
23 Preeti Bankoti VIII B
24 Nisha Mehta VIII B
25 Khushboo Rathore VIII B
26 Diksha Bisht VIII B
27 Tushar Singh Rawat XII B 2012 Represented in Cricket(U-19) in National Level held at Lucknow Region & finally Mayur Nagarkoti has been selected for SGFI.
28 Mayur Nagarkoti XI A
29 Harshit Negi X A 2012 Represented in Cricket(U-16) in National Level held at Lucknow Region & finally Sachin Kumar has been selected for SGFI.
30 Sachin Kumar X A
31 Rajat Bhatt X B
32 Ashish Kumar IX A
33 Gokul Singh Bora IX A
34 Amit Singh Dasila X B
35 Hardeep Bohra IX A
36 Lokesh Singh Rajwar VII A 2012 Represented in Swimming(U-14) in National Level held at Lucknow Region.
37 Ganesh Kapkoti XI A 2012 Represented in Taikawando(U-19) in National Level held at Lucknow Region.
38 Rupam Bag VIII B 2012 Represented in Taikawando(U-14) in National Level held at Lucknow Region.
39 Meenu Pargain XII A 2012 Represented in Throwball(U-19) in National Level held at Mumbai Region.
40 Kritika Nayal XI B
41 Suman Kirola XII B
42 Jagdish Chandra XII A 2013 Represented in Cricket(U-19) in National Level held at Chandigarh Region.
43 Sachin Dobal XI A
44 Amit Singh Dasila XI A
45 Akash Dayal XI B
46 Harshit Negi XI A
47 Hardeep Singh X B 2013 Represented in Cricket(U-16) in National Level held at Chandigarh Region & finally Hardeep Singh and Neeraj Singh has been selected for SGFI.
48 Neeraj Bisht X B
49 Chandan Chaufal X B
50 Ashish Ojha X A
51 Deepesh Rawat IX B
52 Priyanka Kanyal XI B 2013 Represented in Basketball(U-19) in National Level held at Guwahati Region.
53 Nidhi Yadav IX B
54 Preeti Bankoti IX B
55 Diksha Bisht IX A
56 Diksha Joshi XII A 2013 Represented in Throwball(U-19) in National Level held at Guwahati Region.
57 Kritika Nayal XII B
58 Reshma XII B
59 Kripanshey Vats XI A 2013 Represented in Athletics(U-19) Girls in National Level held at Guwahati Region.
60 Monika Dasouni XI B 2013 Represented in Taikawando(U-19) Girls in National Level held at Guwahati Region.
61 Ankita Bhatt XI A
62 Sachin Kumar Dobal XII A 2014 Represented in Cricket(U-19) in National Level held at Delhi Region.
63 Amit Singh Dasila XII A
64 Niraj Singh XI A
65 Manoj Singh XII A
66 Deepesh Singh Rawat X B 2014 Represented in Cricket(U-16) in National Level held at Delhi Region.
67 M. Laxmi Narayan X A
68 Pankaj Mehra X A
69 Kamal Singh IX B
70 Nisha Mehta X B 2014 Represented in Basketball(U-19) in National Level held at Ahmedabad Region.
71 Preeti Bankoti X B
72 Diksha Bisht X B
73 Hemchandra Suyal X A 2014 Represented in Taikawando(U-17) in National Level held at Delhi Region.
74 Lokesh Singh Rajwar IX A 2014 Represented in Swimming(U-17) in National Level held at Delhi Region.
75 Suraj Joshi XII B 2014 Represented in Athletics(U-19) in National Level held at Delhi Region.
76 Jaya Joshi XI B 2015 Represented in Basketball(U-19) in National Level held at Ernakulam Region & finally Diksha Bisht has been selected for SGFI.
77 Diksha Bisht XI A
78 Dipesh Singh Rawat XI B 2015 Represented in Cricket(U-19) in National Level held at Varanasi Region.
79 Chandan Singh XII B
80 Ashish Ojha XII A
81 Devesh Chandra XII B
82 Harish Singh XII B
83 Kamal Singh Kanyal X B 2015 Represented in Cricket(U-16) in National Level held at Varanasi Region & finally Kamal Singh Kanyal has been selected for SGFI.
84 Rakesh Singh X B
85 Mohit Singh X A
86 Gaurav Singh X B
87 Harshit Sharma X A
88 Umesh Joshi X A
89 Manish Gosian X B
90 Lokesh Rajwar X A 2015 Represented in Swimming(U-17) in National Level held at Bhopal Region.
91 Dipesh Singh Rawat XII B 2016 Selection in Cricket(U-19) for National Level
92 M. Laxmi Narayana Dora XII A
93 Ritik Dhingra XII B
94 Jaya Joshi XII B 2016 Selection in Basketball(U-19) for National Level
95 Preeti Bankoti XII B
96 Diksha Bisht XII A
97 Nisha Mehta XII A
98 Soniya Bisht XII A 2016 Selection in Athletics(U-19) for National Level
99 Nikita Pandey X A 2016 Selection in Athletics(U-17) for National Level
100 Ajay Singh Bhandari XI 2016 Selection in Taikawando(U-19) for National Level
101 Digvijay Singh X B 2016 Selection in Taikawando(U-17) for National Level
102 Lokesh Singh Rajwar XI 2016 Selection in Swimming(U-19) for National Level
 
Calendar of Games & Sports Activities
 

S.No

Month

Activity

1

July

Trial & selection for various Games & Sports for Regional Sports Meet.

2

Aug

Inter-House Volleyball and Basketball for Senior Group Boys and Girls.

3

Sep

Inter-House Volleyball and Basketball for Junior Group Boys and Girls.

4

Oct

Practice for National Sports Meet

5

Nov

Mini Sports Day & Athletics Events

6

Dec

Annual Sports Day Celebration

 
 
 
Welcome Visitor No. 
Visitor Counters
All Right Reserved to K.V. Haldwani Cantt. Powered by : Compusys e Solutions