Screen Reader Access   
 
Search for   :     
 
Vidyalaya Committees
 

SESSION 2018-19

1. ADMISSION COMMITTEE
1 Mr A S Parihar PGT CHEM I/C
2 Mr. Sameer Joshi, PGT (C.S)
3 Mr. B.B.OJHA, TGT (SKT)
4 Mrs. Alka Negi, PRT
5 Mrs. Shalini Joshi, PRT
2. EXAMINATION INTERNAL  & BOARD COMMITTEE 1 Mr. G.K.Tewari, PGT(ENG.)  I/C Home Exam
2 MR. A.S.Parihar, PGT(CHEM) I/C Board 
3 Mr. K.B.JOSHI, TGT (Maths)
4 Mrs. Neetu Joshi, PRT
5 Mrs. Shalini Joshi, PRT
6 Comp. Inst.----------------
7 Sub-Staff----------------------
3. CCA  COMMITTEE  1 DR. VIBHA TEWARI, PGT(Hindi) I/C 
2 MRS. Beena Pandey , TGT(HINDI)
3 MR. SUDHANSHU AGARWAL, TGT(WE)
4 Mr D S Karakoti,PRT
5 Mrs. ALKA NEGI, PRT
6 MR. L M Arya, PRT (MUSIC)
7 Computer Inst.-------------
4. DISCIPLINE COMMITTEE  1 MR. N.S.NEGI,TGT(PHE) I/C
2 MR. Vijay Shah,PGT (PHY)
3 DR. INDU BISHT,PGT(ECO.) 
4 DR. VIBHA TEWARI, PGT(Hindi) 
5 MRS.Beena Pandey, TGT(HINDI)
6  Mrs Purnima P karkiTGT (English)
7 Mrs Meenu jangir TGT (English)
8 Mr D S Karakoti,PRT
9 Mr M.S.BISHT ,PRT
10 Yoga Tr.------------------------
11 COACH-----------------
12 All class Teachers
5. SCHOOL FURNITURE  AND M&R  COMMITTEE 1 MR. SUDHANSHU AGARWAL, TGT(WE) I/C
2 MR.A.S.PARIHAR, PGT (CHEM)
3 Mrs. CHANDA NAGARKOTI, PRT
4 PRT
5 Mr D S Karakoti,PRT
6. TIME TABLE COMMITTEE 1 MR.R K Arya, PGT (MATHS) I/C
2 MR. B.S.KANDPAL, 
3 MR. K.B.JOSHI
4 MRS. NEETU BHAGAT
5 MRS. SWATI BISHT
6 MR. M.S.BISHT,PRT
7. HEALTH, HYGIENE & SANITATION COMMITTEE 1 MR. L.C.PANDEY I/C
2 MR. A.S.PARIHAR, PGT(CHEM) 
3 Mrs. Neetu Joshi, PRT
4 Mr D S Karakoti,PRT
5 Yoga Tr.------------------------
6 Nurse---------------------------
8. VIDYALAYA BEAUTIFICATION  COMMITTEE 1 MRS. SWATI BISHT I/C
2 DR. VIBHA TEWARI
3 MRS. SHARMILA TIRPATHI
4 MR. M.S.BISHT
5 MRS. CHANDA NAGARKOTI ,  PRT
9. RAJBHASHA  COMMITTEE 1 DR. VIBHA TEWARI I/C
2 MR. B.B.OJHA, TGT (SKT)
3 MRS.Beena Pandey, TGT(HINDI)
4 MRS. MANPREET KAUR LIB.
10. LIBRARY COMMITTEE 1 MRS. MANPREET KAUR, I/C
2 MRS. VIBHA TEWARI, PGT 
3 MRS.Beena Pandey, TGT(HINDI)
4 MRS Lalita Manral -TGT (SC.)
5 Mr D S Karakoti,PRT
11.CMP COMMITTEE 1 MRS. KIRTI UPRETI I/C
2 MRS. NEETU BHAGAT
3 Mrs. Shalini Joshi, PRT
4 Mr D S Karakoti,PRT
12. BS & G. ACTIVITIES COMMITTEE 1 MR. S.AGARWAL I/C
2 MR. L.C.PANDEY  PGT BIO
3 MR. N.S.NEGI,TGT(PHE) 
4 MRS. CHANDA NAGARKOTI, PRT
5 Mrs Lalita Manral -TGT (SC.)
6 Mrs. Neetu Joshi, PRT
7 MRS. NEETU BHAGAT
8 Mr D S Karakoti,PRT
9 ALL SCOUT & GUID TEACHER
13. PTM  COMMITTEE 1 MR. G.K.TEWARI I/C
2 MR.R K ARYA, PGT (MATHS)
3 MR. B.S.KANDPAL,   TGT
4 MRS. KIRTI UPRETI   PRT
5 Mrs. Alka Negi, PRT
14. COUNSELLING  & GUIDANCE 1 MR. A.S.PARIHAR I/C
2 DR. VIBHA TEWARI, PGT
3 MR. N.S.NEGI I/C  TGT
4 COUNSELOR-----------------------
15. EDUCATIONAL TOUR  & EXCURSION 1 MR. A.S.PARIHAR, I/C
2 MRS. CHANDA NAGAR KOTI
3 Mrs. Neetu Joshi, PRT
4 Mr D S Karakoti,PRT
16. RTI COMMITTEE 1 MR. M.S. RAJWAR, SSA
2  MRS. YOGITA JOSHI, JSA
17. SAFETY & SECURITY  COMMITTEE 1 MR. A.S.PARIHAR I/C 
2 MR. Vijay Shah,PGT (PHY)
3 MRS. Beena Pandey , TGT(HINDI)
4 MR. N.S.NEGI   TGT
5 MRS. Shalini Joshi, PRT
6 Mr D S Karakoti,PRT
18. GAMES & SPORTS  COMMITTEE 1 MR. N.S.NEGI I/C
2 MR. B.S.Kandpal  TGT
3 MR. S.AGARWAL
4 Mrs. Shalini Joshi, PRT
5 COACH-----------------
6 MR. M.S.BISHT, PRT
19. CRC SXUAL  ABUSE & HARESSMENT 1 MRS. T.P.ARYA, PRINCIPAL (HOD)
2 DR. INDU BISHT   PGT
3 MRS. KIRTI UPRETI   PRT
4 MR. N.S.NEGI, TGT (PHE)
5 MR. L.C.PANDEY  PGT BIO
20. SCHOOL MAZIGNE &  PRINT MEDIA 1 DR. VIBHA TEWARI I/C
2 MR. G.K.TEWARI    PGT
3 MR. B.B.OJHA, TGT (SKT)
4 MRS. Beena Pandey , TGT(HINDI)
5 Mrs. Shalini Joshi, PRT
21. SWACHHATA ABHIYAN MISSION COMMITTEE 1 Mr G.K.TEWARI ,PGT (ENGLISH)
2 Mr B.B.OJHA , TGT SKT 
3 Mrs KIRTI UPRETI , PRT 
22. HEALTH & HYGINE COMMITTEE
1 All the member  of heath  hygine & sainitation  will assit  Mr. B.B.Ojha in the mission
2 MR.  N.S.NEGI, TGT (PHE)
3 Mrs Lalita Manral TGT(SCIENCE)
4 Mrs Purnima P Karki TGT ENGLISH
5 NURSE
6 MR. M.S.BISHT  PRT
7 YOGA TR.----------------------------------------------
23. SPECIAL TASKS   NAME OF THE TEACHERS
1. SHALA DARPAN   MR. SAMEER JOSHI
2. UBI  FEE COLLECTION    MR. K.B.JOSHI
3. TECNOLETHON   MR. S.AGARWAL 
4. TERI QUIZ & GREEN  OLYMPAID    MR. L.C.PANDEY
5. MATHS OLYMPAID   MR. K.KUMAR
6. ID CARD   MR. S.AGARWAL
7. SARANSH    MR. SAMEER JOSHI
8. Website Updation

 

 
1 MR. SAMEER JOSHI
2 MRS.Purnima P Karki TGT Eng
3 MR.B B Ojha TGT Sanskrit
9. Awakened Citizen Programme

 

1 Mr B S Kandpal TGT maths
2 Mrs Beena Pandey TGT Hindi